Osvětlení a dveře do parní sauny

Jaké osvětlení můžete použít v parní sauně?

Vysoká vlhkost v parní sauně vyžaduje použití speciálních materiálů, které musí splňovat specifické vlastnosti. Samostatnou kapitolou je výběr a montáž správného osvětlení do vaší parní sauny. V článku nájdete kritéria, které by mělo osvětlení v parní sauně splňovat a také si něco povíme o různých produktech, které nabízí výrobce Cariitti, se kterým máme dlouholeté zkušenosti.

Základním kamenem je odolnost

Parní sauna nedosahuje tak vysoké teploty jako například finská sauna. Na druhou stranu však dosahuje vysoké vlhkosti, která umí být nepříjemná hlavně při použití nesprávných materiálů.

Osvětlení v parní sauně tedy musí být odolné vlhkosti a proto vzniká nárok na efektivní krytí proti vodě (v praxi se používá například IPX 65 nebo IPX 67). IPX je označení polystyrenu, který má efektivní ochranu proti vlhkosti. Ty nejkvalitnější krytí typu IPX dokáží vydržet přímo pod vodou až jednu hodinu.

Stejně důležitým materiálem v případě parní sauny je nerez. Jako v případě dveří, tak i v případě osvětlení musí být použit nerez s označením 316, který je vysoce odolný proti korozi. Použití jiného typu nerezu, nebo osvětlení bez dobré odolnosti může přímo ovlivnit životnost sauny.

Carriiti – Finské světlo přímo do vaší sauny

Finský výrobce Carriiti využívá ve své výrobě dlouhá léta zkušeností a přetavuje je nejen do osvětlení pro sauny, ale také i wellness osvětlení, vysoce odolných kabelů nebo dokonce projektorů.

Carriiti vnímá světlo jako doplněk, ne jen jako funkční materiál. Osvětlení v sauně nemusí být nuda a tuhle myšlenku finský výrobce využil například při tvorbě osvětlení Cariitti KIHLA Crystal LED.

Designové světlo výrobce Cariitti, které v okamžiku oživí jakoukoliv parní saunu.

Designové světlo výrobce Cariitti, které v okamžiku oživí jakoukoliv parní saunu.

Model KIHLA Crystal LED je použitelný i v jiných typech saun a vytváří na stěnách krásné obrazce. Cariitti přitom nenechá nic náhodě ani v otázce kvality. Používá výhradně materiály, které vydrží náročné podmínky parní sauny.
O něco konzervativnější je stropní osvětlení do parní sauny CR-05 LED clear chrome.

Při tvorbě tohoto světla vsadilo Cariitti na klasiku a jednoduchost. Vždy však záleží na individuálním vkusu.

Běžně naleznete v ceně osvětlení i napájecí kabel a CR-05 LED clear chrome není výjimkou. Je správnou volbou pro ty, jimž vyhovuje jednoduchost a minimalismus.

Spojení neobvyklosti a luxusu Cariiti zhmotnilo do svého modelu TORCH LED ACRYL,

Tvar osvětlení je velmi jedinečný. Osvětlení TORCH LED ACRYL má krásné křivky a parní saunu příjemně oživí.

Tvar osvětlení je velmi jedinečný. Osvětlení TORCH LED ACRYL má krásné křivky a parní saunu příjemně oživí.

 

Nerezo-akrylový rám je dominantou osvětlení ve tvaru pochodně. Právě díky atypickému tvaru najdete stejné osvětlení do parní sauny jen málokde. Pokud vůbec. Možná i právě proto je TORCH LED ACRYL tak populární.

Na závěr si představíme nástěnné světlo SY LED nerez, které je jednoduché, funkční a pokud si ho vyberete, určitě chybu neuděláte.

 Cariiti SY LED sice nemá žádné designové prvky, pokud si ale na vizuální stránku nepotrpíte, může být pro vás správnou volbou.

Cariiti SY LED sice nemá žádné designové prvky, pokud si ale na vizuální stránku nepotrpíte, může být pro vás správnou volbou.

Pokud vás neoslovilo žádné předchozí osvětlení, je velká šance, že jednoduchá konstrukce SY LED je ideální do vaší sauny. Světlo si na stěně skoro ani nevšimnete, ale přitom osvětlí každý kout vaší sauny.

Doporučení na závěr

Ať si vyberete jakékoliv osvětlení, s jakýmkoli designem či funkcemi, stále musí platit pravidlo vysoké odolnosti a kvalitního nerezu (nejčastěji s označením 316).

Zapamatujte si, že investice do materiálu, hlavně v případě sauny, je garancí komfortu a dlouhé životnosti.

Držíme vám palce při výběru toho správného osvětlení a nezapomeňte, že se na nás kdykoliv můžete obrátit s otázkami.

  • Team parni-sauna.cz

Prodlužte životnost parní sauny díky výběru kvalitních dveří

Na naší webové stránce naleznete článek, ve kterém jsme detailně rozebírali důvody, proč si důkladně vybrat osvětlení do parní sauny. Už tehdy jsme zmínili, že některé specifické vlastnosti musí splňovat i samotné dveře. Tato kritéria vznikají na základě vysoké vlhkosti parní sauny, která může poškodit nepřizpůsobené materiály. V článku se podíváme jaké musí být dveře do parní sauny, a z jakých alternativ je nejlepší si vybrat.

Co musí mít dveře do parní sauny?

 

Jelikož je v parní sauně vysoké procento vlhkosti a nižší teplota než při jiných saunách, hrozí, že obyčejný materiál může začít korodovat. Proto výrobci používají speciální materiály, které spolehlivě vydrží podmínky parní sauny.

Základem konstrukce dveří do parní sauny je hliníkový rám, který je odolný proti vlhkosti. Pokud je v sauně používána často sůl, nebo solné prvky, je vždy lepší použít při všech prvcích v sauně (nejen u dveří) kov, který je odolný proti kyselinám. To je právě nerez s označením 316, která je přizpůsobena právě zvýšené vlhkosti.

Standardně mají dveře do parní sauny skleněnou temperovanou výplň (o tloušťce až 8 mm), která je samozřejmě přizpůsobena podmínkám. V rámci bezpečnosti mají dveře magnetický mechanismus uzavírání a gumové pruhy na krajích dveří udržují teplo a páru neustále uvnitř.

Jaké dveře vybrat?

Ve své podstatě se dveře do parní sauny mohou výrazně lišit pouze typem skleněné výplně. Zpravidla byste při objednávce dveří měli obdržet:

 

  • Skleněné dveře
  • Rám z hliníku
  • Panty a madlo

Následně záleží od výrobce a jeho tradic, samotné výrobě a zkušenostech s materiálem a designem.

My jsme si pro vás vybrali 3 typy dveří do parní sauny, které osloví lidi s různými chutěmi.

Klasické dveře do parní sauně reprezentuje model od výrobce Andres, které mají hliníkový rám, bronzový odstín skla a silikonové těsnění. V případě těchto dveří je možné si vybrat z několika odstínů skla.

Bronzový odstín patří mezi velmi oblíbené. Zároveň pěkně vynikne s hliníkovým rámem.

Bronzový odstín patří mezi velmi oblíbené. Zároveň pěkně vynikne s hliníkovým rámem.

Finský výrobce HARVIA je sám o sobě legendou v saunovém světě. Stejně tomu napovídají i krásné dveře do sauny HARVIA ALU LEGEND.

Jedinečná saténová barva skla zkombinovaná s černým rámem a farebným madlem ze dřeva. Dveře mají navíc krásný designový prvek, který je odliší od typických vstupů do sauny.

Rozměr dveří je samozřejmě možné přizpůsobit při objednávce, tak aby pasovaly přímo do vašeho vstupu do sauny.

Pokud si potrpíte na zajímavém provedení a máte rádi "neokoukané" věci, HARVIA ALU LEGEND jsou pro vás.

Pokud si potrpíte na zajímavém provedení a máte rádi „neokoukané“ věci, HARVIA ALU LEGEND jsou pro vás.

Zcela jiné řešení vyžaduje široký vstup do sauny. Ne vždy jsou „single“ dveře dostatečné. V tom případě se mohou použít například dveře ”A” Double od výrobce Andres.

Dveře do parní sauny s označením „Double“ mají hned 2 křídla. „A“ Double od Andres mají na obrázku kalené sklo grey, klasický hliníkový rám a silikonové těsnění.

Stejně jako v případě prvních dveří od výrobce Andres, i v případě „Double“ dveří máte možnost si přizpůsobit velikost a barevné provedení skla.

Parní sauna s dveřmi, které mají 2 křídla vypadá majestátní a vzbuzuje respekt svým prostorem.

Parní sauna s dveřmi, které mají 2 křídla vypadá majestátní a vzbuzuje respekt svým prostorem.

Prvořadý je materiál, pak design

Říkáme to často, protože je to důležité. Investice do saunového materiálu se vždy vyplatí.

Mnoho lidí se nechá zlákat krásným designem, ale zapomene dbát na kvalitu materiálu. Která je, zejména v případě parní sauny, velmi důležitá.

Nekvalitní materiál se v prostředí se 100% vlhkostí projeví zakrátko. Důležité je tomuto nepříjemnému překvapení předejít.

A na závěr jedno nehynoucí moudro: Vždy je lepší se poradit s odborníkem jako špatně nakoupit.

  • Team parni-sauna.cz

Komentáře jsou uzavřeny.